1

Temat: Błędy w komunikacji - 12 zdań, których nie mówić w związku

Czego nie mówić będąc w związku?

1. Nie masz nic do gadania.
Chodzi o wszystkie zdania ograniczające prawa drugiej osoby. Mówienie np. że nie jest u siebie, nie ma prawa decydowania w jakiejś sprawie, sugerowanie, że zdanie drugiej osoby się nie liczy, nie ma prawa współdecydowania, ma być podległa.

2. Jesteś jak twoja matka./Zachowujesz się jak twój ojciec.
Chodzi o uwypuklenie negatywnych cech, zwłaszcza takich, które potępia nawet dziecko danego rodzica. Nie powinno się krytykować osoby, a jej negatywne zachowanie.

3. Jesteś gorszy niż mój były/moja była.
Porównywanie partnera do poprzednika (zwłaszcza na niekorzyść) sprawia, że ktoś czuje się jakby miał rywalizować z eksem. Może też czuć się poniżony.

4. Przesadzasz./Wyolbrzymiasz.
Wmawianie komuś, że nie czuje tego co czuje lub bagatelizowanie jego odczuć.

5. Jesteś dla mnie całym światem. / Nie mogę bez ciebie żyć.
Taka deklaracja to nakładanie presji na drugą osobę i pokazywanie jej, że życie osoby, która wypowiada ten komunikat jest mało warte samo w sobie.

6. Ty zawsze... / Ty nigdy...
Generalizowanie, pretensje, oskarżenia wzbudzają poczucie, że jest się atakowanym.

7. Nie jesteś mnie wart.
Sugerowanie, że trzeba sobie zasłużyć na naszą uwagę, stawianie się w pozycji kogoś lepszego od drugiej osoby.

8. Czy ty jesteś normalna/normalny? Oszalałeś?
Ten ton jest szkodliwy dla związku i sprawia, że ktoś czuje się poniżony, zlekceważony.

9. Zdania zawierające wulgaryzmy i wyzwiska.
Nie powinny padać względem osoby, którą wybraliśmy do związku.

10. Odczep się. / Daj mi spokój.
Nie unikajmy trudnych tematów w ten sposób.

11. Nie obchodzi mnie co zrobisz.
To wkraczanie w obszar obojętności. Relacja, w której padają takie słowa już wygasa.

12. Żałuję, że cię poznałam.
Informujemy partnera, że przekreślamy wszystko, co się między nami wydarzyło, nawet te dobre rzeczy.

3 rady na lepszą komunikację:
1. Uważaj w jaki sposób żartujesz.
2. Pamiętaj, że słowa ranią i zostawiają ślady.
3. Zwracaj uwagę na czyjeś zachowanie, nie na cała osobę, jeśli chcesz konstruktywnie ją skrytykować.

2

Odp: Błędy w komunikacji - 12 zdań, których nie mówić w związku

Oj żeby ludzie to wiedzieli to nie byłoby rozstan...

3

Odp: Błędy w komunikacji - 12 zdań, których nie mówić w związku

Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo często pojawiają się właśnie jako konsekwencja braku komunikacji. Trzeba rozmawiać o wszystkim. Mieć męża za przyjaciela.Głębokie i szczere rozmowy wzbogacają relacje, ułatwiają budowanie bliskości i podtrzymywanie zainteresowania drugą osobą. Ale pamiętajmy aby rozmawiać z szacunkiem do drugiej osoby. A nie poniżać, obrażać by przez chwilę poczuć się lepiej a później co? przepraszać , nie tędy droga. Szanujmy się. Bo życie tutaj to tylko chwila!